Kanal İstanbul açıklaması: En uygun teklif veren işi alır

Kanal İstanbul açıklaması: En uygun teklif veren işi alır
Kanal İstanbul açıklaması: En uygun teklif veren işi alır... Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yıllardır tartışmaların odağında olan Kanal İstanbul'la ilgili açıklama yaptı. Kanal İstanbul'un maliyetinin daha önce 15 milyar dolar civarında açıklandığının hatırlatılması üzerine, söz konusu hesabın değişmediğini ihaleye çıkıldığında en uygun teklifi veren kişinin işi alacağını söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kırıkkale ziyareti öncesinde trende Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Türker ve Yönetim Kurulu üyeleri ile sohbet etti, Bakanlığın projelerine ilişkin soruları yanıtladı.
 
Karaismailoğlu, son 19 yılda Türkiye’nin ulaştırmada büyük işler yaptığını ifade ederek, bölünmüş yol uzunluğunu 6 bin 100 kilometreden 28 bin 450 kilometreye çıkardıklarını, böylelikle vatandaşın konforunu artırarak, kazaların ve can kayıplarının önüne geçildiğini anlattı.
 
Projelere devam ettiklerinin altını çizen Karaismailoğlu, 2002 öncesi 50 kilometre olan tünel uzunluğunu da 637 kilometreye çıkarttıklarına dikkati çekti. Hala devam eden 250 kilometreye yakın tünel imalatının olduğunu belirten Karaismailoğlu, 19 yıldır yapılan ulaştırma altyapısındaki gelişmelerin Türkiye'nin büyümesinde, sanayisinin gelişmesinde ve ihracattaki rekorların kırılmasında büyük bir etken olduğunu söyledi.
 
Hava yolu yatırımlarını da hatırlatan Karaismailoğlu, AKP hükümetleri öncesinde yıllık 30 milyon olan hava yolu seyahat eden yolcu sayısını 210 milyona çıkarttıklarını belirtti. Geçen yıl yeni tip corona virüsü salgını nedeniyle yolcu sayısının dip yaptığını ancak bu sene yeniden 2019 yılı rakamlarının yüzde 70 seviyelerine geldiğini belirten Karaismailoğlu, “İnşallah bu yaz itibarıyla da 2019 rakamlarını yakalamayı planlıyoruz.” dedi.
 
KANAL İSTANBUL OLMAZSA OLMAZ
 
Ülke geleceği için büyük ölçekli yatırımların önceden planlanarak yapılması gerektiğini ifade eden Karaismailoğlu, şöyle devam etti:
 
“Kanal İstanbul olmazsa olmaz. Şu an dünya ticaret hacmi yaklaşık 12 milyar ton civarında, bu 25 milyar tona çıkacak. Bu yüklerin yüzde 90'ı denizyolundan taşınıyor. İstanbul Boğazı'nın da kapasitesi belli, şu anda 40 binin üzerinde bir gemi geçişi sağlanıyor. Önümüzdeki yıllarda 70 binlere çıkması bekleniyor. Rakamlar, bu kadar geminin de İstanbul Boğazından geçemeyeceğini gösteriyor. Sorunlara çözüm bulmak için Kanal İstanbul alternatif bir suyolu olarak olmazsa olmaz.”
 
Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’un Haziran ayında ilk köprüsünün temelini attıklarını hatırlatarak, şunları kaydetti:
 
“Çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde demiryolu hattının da çalışmalarını yaptık, ihalesini de yaptık, inşaata başlandı. Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattının Halkalı-Ispartakule arasının da ihalesini yaptık, tamamen Kanal İstanbul'a göre dizayn edildi. Kanal İstanbul'un altından tünelli bir şekilde geçecek, onun çalışmaları için de önümüzdeki günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte orada program da yapabiliriz, bir tören daha yapabiliriz. Yine bir taraftan ulaşım yollarını sağlıyoruz, bir taraftan alternatif finans modellerini çalışıyoruz. Buradaki bizim en büyük önceliğimiz, Kanal İstanbul'da yapı maliyetinin genel bütçeye hiç yük getirmeden yapmak. Bu finans modeli üzerinde çalışmalarımız var. Orada da belli bir seviyeye geldik. Dünyanın en önemli altyapı firmalarıyla görüşmelerimiz devam ediyor. Kanal İstanbul'daki gelir getirici işlerin, bu işin finansında kullanılması açısından da çok ciddi mesafeler kaydettik. İnşallah o netleşecek önümüzdeki aylarda. Ondan sonra da yürümeye başlayacağız. 2022 yılı içerisinde hedefimiz bunu yoluna koymak.”
 
Kanal İstanbul’un maliyetinin daha önce 15 milyar dolar civarında açıklandığının hatırlatılması üzerine de Karaismailoğlu, söz konusu hesabın değişmediğini ihaleye çıkıldığında en uygun teklifi veren kişinin işi alacağını belirtti.