Sosyal Medya

Enflasyon Rakamları Açıklandı! Dolar Nasıl Etkilendi?

Enflasyon Rakamları Açıklandı! Dolar Nasıl Etkilendi?.... Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.


 
Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle uzun süre 13 seviyelerinde seyrini koruyan dolar/TL yükselişe geçti. 

 
Küresel piyasalarda yaşanan şokun etkisiyle dalgalandıktan sonra bu hafta sakin görünümünü sürdüren dolar bu sabah 14,10 TL'nin üzerinde işlem görüyor. Enflasyon verisinin ardından kur 14,14'e yaklaştı.
 
Euro ise 15,68 seviyesinde yer alıyor.
 
 
Enflasyon şubat ayında yıllık bazda 54,44'e yükselirken, aylık bazda TÜFE yüzde 4,81 arttı.
 
 
Analistler, Rusya-Ukrayna savaşının risk algısını artırarak dolar karşısında gelişmekte olan ülke para birimlerini baskıladığını bildirdi.

 
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın dün faiz artırımında ölçülü davranacaklarını ve enflasyonun beklendiği gibi düşmemesi halinde daha agresif hareket etmeye hazır olduklarını belirtmesi sonrasında tahvil piyasalarında satış baskısı güçlendi. ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi dün, yüzde 1,68 seviyelerinden yüzde 1,87'ye çıktı.
 
Bugün yurt içinde açıklanan verilere göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık bazda yüzde 4,81, yıllık bazda ise yüzde 54,44 arttı.

 
Rusya-Ukrayna savaşındaki seyrin varlık fiyatları üzerinde etkili olmayı sürdürmesinin beklendiğini aktaran analistler, konuyla ilgili haber akışının yatırımcıların odağında söyledi.

Copyright © 2021 Taha Medya Güncel Haber Sitesi Diziler ve Tv Programları