Barbaroslar Modonu Ele Geçiriyor! Doğu Akdeniz Hakimiyeti Sağlanıyor

Barbaroslar Modonu Ele Geçiriyor! Doğu Akdeniz Hakimiyeti Sağlanıyor
Barbaroslar Modonu Ele Geçiriyor! Doğu Akdeniz Hakimiyeti Sağlanıyor.... Tarihi dizilerin en çok izleneni olan Barbaroslar Akdeniz'in Kılıcı'nda bu hafta önemli bir tarihi olay canlandırılacak. Modon Kalesi'ni Barbarosların ele geçirmesi ile Doğ Akdeniz'in hakimiyetinin haçlılardan alınması olayı dizide heyecanlandıran sahneleri ile anlatılacak. Birçok kişi tarafından sevilerek izlenen dizilerden olan Barbaros Akdeniz'in Kılıcı 28.Bölümü ile 21 Nisan Perşembe gününde ekranlarda oluyor.

Modon'u ele geçirerek haçlı fitnesine ağır darbe vurmaya hazırlanan Oruç, Hızır ve Piri Reis’e bir dost kisvesiyle Şahbaz’ı getiren Gabriel, Oruç'tan kuşatmayı kaldırmasını istemiştir. Kelemez’de İlyas Reis için kurdukları tuzağı bu sayede devreye sokan Gabriel ve Şahbaz, Müslüman köle kılığında girdirdikleri adamlarının saldırmalarını sağlamıştı. Saldırıda Şahbaz’ın kendisini öldürmek için nişan aldığı Oruç’un önüne Isabel atlamış ve vurulmuştu. Oruç‘un kollarına yaralanaraka düşen Isabel ölecek mi?

Şahbaz’ı durdurmak için mücadele verirken vurulan Şahin, babasının ve Şahsenem’in intikamını almayı başara bilecek midir? Kendisine tuzak kuran ve Müslüman köle sandığı kişilerin hain olduğunun farkına varan İlyas bu tuzağı planlayan ve uygulayan hainlere nasıl bir ceza verecektir? Bu katliam ardından Mesih Paşa’nın, Oruç, Hızır ve İlyas’a ödeteceği bedel ne olacaktır?

DİZİDE ADI GEÇEN MODON NERESİ? GERÇEKTE VAR MIYDI?


Modon; Yunanistan’da Mora yarımadasının güneybatı kesiminde tarihî bir şehir.

Bugün Methoni adıyla anılır. Mora’nın güneyinde uzanan parmak şeklindeki yarımadalardan en batısındakinde yer alır. Ortaçağ’da küçük, fakat etrafı sağlam duvarlarla çevrili önemli bir Venedik deniz üssüydü. Osmanlılar zamanında ise saldırıya açık Mora topraklarını ve kıyılarını koruma görevi üstlenmiş stratejik öneme sahip bir kale durumundaydı. Bu dönemde halkı çoğunlukla müslüman olan şehir aynı zamanda bir kadılık merkeziydi.

Modon ilk defa 533’te bir Bizans kasabası olarak tarihî kayıtlarda görünür. Korsan yuvası haline gelince 1125’te Venedikliler tarafından yerle bir edildi. Arap coğrafyacısı İdrîsî, eserinde (1153) Yunanistan’ın birçok yerinden bahsederken Modon’u da zikrederek kalesinin denize hâkim olduğunu söyler. Ancak yine aynı kaynakta Modon’dan surlarla çevrili bir kasaba ve liman olarak bahsedilirse de bu bilgi doğru olmayıp 1125’teki tahribattan önceki durumu belirler. Zira kasaba 1205’te Frenkler Mora’yı ele geçirinceye kadar harabe halinde kalmıştı.

Venedikliler 1209’da Modon’u tekrar alınca burayı yeniden iskân etmiş ve savunmasını güçlendirmişti. 1436’da İspanyol seyyahı Pero Tafur bu şehirde sağlam inşa edilmiş evlerde oturan 2000 kişinin yaşadığını, bunların ticaretle uğraştıklarından dolayı varlıklı olduklarını belirtir. 1485-1486’da Almanya’dan Kudüs’e giderken buradan geçen Bernard von Breidenbach, Modon’un mükemmel ve ayrıntılı bir şehir manzarası gravürünü hazırlamıştır. Burada şehrin küçük bir varoşa sahip bulunduğu da görülmektedir. 1494’te Pietro Casole ise Modon’un nüfusunun 2000 olduğunu, duvarlarla çevrili olan kısmının evlerle dolu bulunduğunu anlatır. Kasabanın duvarlarla çevrili kısmının yüzölçümü hektar başına 330 evin sığabildiği 6 hektar kadardır ve bu da oldukça yüksek bir rakamdır (normali 150 evdir). 1499’da Modon’u gören Alman şövalyesi Arnold van Harff şehrin küçük, fakat güçlü olduğunu belirtmiş, bununla birlikte Venedikliler’in Osmanlı tehdidine karşı kara kısmındaki surları takviye etmekle meşgul olduklarını kaydetmiştir.

1499-1503 Osmanlı-Venedik savaşı devam ettiği sırada Burak Reis kumandasındaki Osmanlı donanmasının Modon açıklarında Sapienza (sonraları Burak Reis) adası yakınlarında Venedik donanmasına karşı büyük bir zafer kazanmasından yaklaşık bir yıl sonra II. Bayezid’in bizzat kumanda ettiği Osmanlı ordusu, 14 Muharrem 906’da (10 Ağustos 1500) dört ay süren kanlı bir kuşatmanın ardından Modon’u ele geçirdi.