Asya borsaları güne negatif başladı


09-09-2021 10:07

Asya borsaları güne negatif başladı.... Asya hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde düştü.


 

Asya hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde geriledi.
 
Endeksler üzerinde Çin'in regülasyon haberleri etkili oldu. Çinli düzenleyici kuruluşlar, aralarında Tencent Holdings Ltd. ve Netease Inc.’nin olduğu oyun şirketleri ile bir araya gelerek, sektörün denetimi için atılacak ilave adımlar ve kâra odaklanmama gerekliliği gibi konularını görüştü. Bu görüşme, sektöre ilave kısıtlamaların geleceği endişeleri ile oyun hisselerinde sert düşüşlere yol açtı.

 
Çin'de enflasyondaki ivmenin hızlandığı görüldü. Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre ülkede üretici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 9.5 artış kaydetti. Tüketici fiyat endeksi ise yüzde 0.8 yükseldi.
 
Çin'de Şanghay ve Shenzen endeksleri de geriledi. Hong Kong'da Tencent ve Netase hisse senetleri sırasıyla yüzde 4.79 ve yüzde 6.31 geriledi.

 
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.48, Nikkei 225 Endeksi ise yüzde 0.46 düştü. Güney Kore'nin Kospi Endeksi ile Avustralya'da da endeksler negatif bölgede seyretti.
 
Japonya artış trendini koruyan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları karşısında olağanüstü hali (OHAL) bu ay sonuna uzatacak. Başbakan Suga Yoşihide, Kovid-19 Tedbirlerinden Sorumlu Kabine Üyesi Nişimura Yasutoşi dahil kabine üyeleriyle bir araya geldi.

 
Suga akabinde düzenlediği basın toplantısında, sağlık altyapısının durumu göz önüne alınarak OHAL'in uzatılması kararını meclise taşıyacaklarını söyledi.Kamu yayıncısı NHK'nın kabine kaynaklarına dayandırdığı haberine göre hükümet salgınla mücadele kapsamında OHAL'i eylül sonuna uzatacak.
 
Bununla birlikte Japonya'nın nüfusunun yüzde 60'ının, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı en az bir doz aşılandığı bildirildi.

 
Avustralya’da ise yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Delta varyantına karşı eyalet sınırları kapatılıp virüsün yoğun olduğu yerlerdeki tam kapanma uygulamalarına rağmen aktif vaka sayısı 30 bin 830’a yükseldi.
 
Kaynak: Borsamatik


Bu site, daha iyi bir kullanıcı deneyimi için tanımlama bilgileri kullanır. İzin verir misiniz?